Raport „Omni-commerce: Kupuję wygodnie 2024” sporządzony przez Izbę Gospodarki Elektronicznej pokazuje, że 87% internautów regularnie robi zakupy online. 40% ankietowanych zadeklarowało, że dokonuje zakupów przez internet co najmniej 5 razy w miesiącu. I chociaż najczęściej towary są pakowane w kartonowe pudełka, wiedz, że istnieją alternatywy dla popularnej tektury. Dowiedz się o nich więcej.
Czy można wysłać paczkę bez użycia kartonu? Jakie są alternatywy?
Pakowanie przesyłek to temat znany nie tylko potężnym sklepom internetowym, ale także drobnym sprzedawcom. I chociaż mogłoby się wydawać, że jedynym słusznym wyborem jest kartonowe pudełko, rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. W wielu przypadkach nie ma potrzeby sięgania po tekturowe opakowanie, które dodatkowo wymaga wypełnienia pustych przestrzeni wewnątrz.
O jakich opakowaniach mowa? Na prowadzenie wysuwa się folia do paczek kurierskich, powszechnie określana jako stretch. Jako dodatkowe zabezpieczenie na czas transportu – szczególnie w przypadku delikatnych produktów mogących ulec np. zarysowaniom, można wybrać folię bąbelkową. Dla drobnych przedmiotów doskonałą opcją może okazać się koperta bąbelkowa. Z kolei na odzież świetnie sprawdzą się koperty do wysyłki ubrań.
Jak zapakować paczkę bez kartonu i zapewnić jej bezpieczeństwo?
To, jakie opakowanie do przesyłki wybierzesz, tak naprawdę nie ma znaczenia. Ważne jest jedynie, aby przedmiot był odpowiednio zabezpieczony na czas transportu. Wiedz, że samo opakowanie może być niewystarczające. Czasem warto więc dodatkowo owinąć przedmiot folią bąbelkową albo umieścić go w woreczku strunowym. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby towary podatne na uszkodzenia owinąć najpierw papierem a później użyć folii na paczkę.
Istotną kwestią podczas pakowania przedmiotów do wysyłki jest takie ich zabezpieczenie, aby nie spowodowały uszkodzeń innych przesyłek – np. przez ich zabrudzenie. Wybierając odpowiednie opakowanie do wysyłki towaru, zwróć więc uwagę, czy jest dopasowane do charakteru zawartości. Zadbaj o to, żeby było solidnie zamknięte – tak, aby jego zawartość nie znalazła się na zewnątrz podczas transportu. I oczywiście wybierz taki rodzaj opakowania, które będzie wytrzymałe. To szczególnie ważne, kiedy w grę wchodzą przesyłki zagraniczne, które odbywają często długą drogę, zanim dotrą do miejsca docelowego.
Jak wybrać odpowiednią folię i inne materiały do pakowania paczek bez kartonu?
W co zapakować paczkę bez kartonu? Możliwości jest wiele. Pamiętaj jednak, że rodzaj opakowania powinien być dopasowany do przedmiotu, który wysyłasz – nie tylko do jego właściwości, ale także gabarytów. Zwróć też uwagę na to, jaką drogę ma do przebycia towar. Przesyłki krajowe docierają do odbiorców szybciej, a to oznacza, że są mniej razy przerzucane niż zagraniczne.
W wielu przypadkach możesz wykorzystać klasyczne koperty papierowe. To opakowania, które sprawdzą się m.in. na cienkie książki, czasopisma albo broszury. Jest tylko jeden warunek: muszą być w miękkiej oprawie. Dlaczego? Ponieważ ostre ranty mogłyby przedziurawić papier.
Z tego względu w ostatnich latach ogromną popularność zyskały koperty bąbelkowe – o wiele bardziej wytrzymałe od tradycyjnych, papierowych odpowiedników. Poza książkami – również w twardej oprawie – możesz przesyłać w nich biżuterię, drobną elektronikę, drobną odzież albo niektóre kosmetyki. Dla pewności możesz dodatkowo zakleić je taśmą pakową.
Do pakowania przesyłek świetnie spisują się też foliopaki, czyli duże, wytrzymałe worki, zgrzewane albo zamykane za pomocą taśmy z klejem. W takim opakowaniu można śmiało wysłać książki, buty, zabawki czy rozmaite produkty tekstylne bądź z tworzyw sztucznych. Foliopaki sprawdzą się także jako opakowania do wysyłki ubrań o większych rozmiarach, takich jak kurtki czy płaszcze.
W przypadku dużych przedmiotów – również takich o nieregularnych kształtach – pomocna okazuje się folia stretch. Możesz szczelnie owinąć nią produkt i w ten sposób zabezpieczyć go na czas transportu. Pamiętaj jednak o tym, aby dodatkowo owinąć przesyłkę taśmą pakową chroniącą przed odwinięciem się folii. Jeśli wysyłasz przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu, owiń je dodatkowo folią bąbelkową. Do zabezpieczenia ich możesz też użyć zużytej folii do paczek.
Jak przygotować paczkę bez kartonu do wysyłki kurierskiej?
Paczki zapakowane, czas więc przekazać je w ręce kuriera. Aby to zrobić, konieczne jest wydrukowanie etykiet zawierających dane odbiorcy. Ważne jest także określenie rodzaju paczki. Inną etykietę będzie mieć przesyłka ekspresowa, a inną przesyłka pobraniowa.
Pamiętaj o tym, aby odpowiednio nakleić etykietę – w widocznym miejscu i tak, aby się nie odkleiła podczas transportu. Nie zaginaj jej, ponieważ w takiej sytuacji mogą pojawić się trudności z odczytaniem umieszczonych na niej informacji. Jeśli wykorzystujesz ponownie opakowanie do wysyłki, upewnij się, że nie pozostały na nim poprzednie etykiety.
Paczka spakowana i odpowiednio przygotowana dla kuriera? Czas więc, aby wyruszyła w drogę. Prawdopodobnie ma do przebycia sporo kilometrów. Nie przejmuj się jednak – odpowiednie opakowanie sprawi, że w ręce odbiorcy trafi nieuszkodzony produkt.