Wysyłanie paczek za granicę powinno odbywać się zgodnie z przepisami unijnymi, krajowymi, a także wewnętrznym regulaminem wysyłki przesyłek u konkretnego przewoźnika. Musisz mieć świadomość, że transport niektórych produktów jest niedozwolony ze względów bezpieczeństwa. Szczególnie dotyczy to niektórych rodzajów żywności, roślin, zwierząt, leków czy antyków i biżuteryjnych kosztowności. Sprawdź, co można wysłać oraz poznaj listę towarów zabronionych, które trzeba mieć na uwadze.
Paczka za granicę – towary dozwolone do wysyłki
Lista tego, co można wysyłać w paczce za granicę, jest bardzo długa. Dozwolone są m.in.: ubrania, elektronika, małe AGD czy zabawki. Większość prezentów i rzeczy osobistych nadasz bez problemu. W paczce z żywnością mogą znaleźć się produkty z długim terminem przydatności, które nie wymagają specjalnych warunków transportu. Najlepiej pozostawić je w oryginalnych opakowaniach wraz z nazwą producenta i datą przydatności. Zawsze warto też zweryfikować zgodność zawartości paczki do Anglii, Niemiec czy Francji z regulaminem firmy kurierskiej.
Dowiedz się: Co można wysłać w paczce do Anglii, a jakie przedmioty są niedozwolone?
Pamiętaj też o prawidłowym wypełnieniu formularza podczas nadawania paczki do Włoch, Francji czy innego kraju, zgodnie ze stanem faktycznym. Musisz podać zawartość przesyłki oraz jej wartość. To kluczowe dane w czasie kontroli celno-skarbowej.
Jeśli nieprawidłowo opiszesz to, co znajduje się w opakowaniu, w najlepszym przypadku paczka kurierska będzie dłużej transportowana do odbiorcy. Mogą również zostać naliczone dodatkowe opłaty, a w niektórych przypadkach przesyłka wróci do adresata. Warto wiedzieć, że wszystkie przesyłki zagraniczne są skanowane i sprawdzane. Dokładniejszej kontroli wymagają paczki nadawane poza Unię Europejską, bo często wysyłka wiąże się z dodatkowymi opłatami za cło i VAT.
Zobacz też: Co można wysłać w paczce do USA? Przedmioty dozwolone i zakazane
Czego nie można nadawać w paczkach, wysyłanych do innych krajów?
Przesyłki zagraniczne mogą być uznane za niebezpieczne, jeśli zawierają produkty z kategorii towarów, których bezwzględnie nie wolno pakować i wysyłać za granicę. Wśród nich są m.in.:
- fajerwerki,
- materiały wybuchowe i łatwopalne,
- amunicja,
- broń,
- substancje chemiczne (np. płyny silnie żrące albo ze skłonnością do eksplodowania podczas transportu lotniczego).
Na liście tego, czego nie można wysłać w paczce za granicę, znajdują się również:
- żywe zwierzęta,
- prochy,
- szczątki zwierzęce i ludzkie.
Zakaz dotyczy również produktów, które są uznawane za nieprzyzwoite i niemoralne. To nagrania pornograficzne, podróbki lub kopie pirackie, naruszające prawo dotyczące własności intelektualnej.
Zobacz również: Czego nie można wysyłać w paczkach do Irlandii?
W przypadku przemytu niektórych produktów, w tym narkotyków i substancji odurzających, dochodzi do naruszenia rygorystycznych przepisów. Próba wywiezienia za granicę towarów zakazanych podczas nadawania paczki do Niemiec, Anglii czy Holandii, może skończyć się zarzutami o popełnienie przestępstwa. Adresatowi grozi wtedy od kilku do kilkunastu lat pozbawienia wolności.
W każdym państwie mogą obowiązywać nieco inne zasady wwożenia towarów, co jest związane z ochroną własnego rynku przed nadmiernym napływem produktów zza granicy, a także stosowaniem się do prawa dotyczącego handlu zagranicznego. Zakazane przedmioty mogą zostać skonfiskowane podczas kontroli celnej, a to dopiero początek problemów. Czasem konieczne jest jedynie dokonanie zapłaty za cło i podatek, ale jeśli dojdzie do złamania przepisów, adresat może zostać ukarany grzywną albo karą ograniczenia wolności.
Dowiedz się: Czy leki można wysyłać za granicę kurierem?
Produkty dozwolone i zakazane w paczkach zagranicznych u poszczególnych firm kurierskich
Kurierzy przyjmujący paczki do Holandii, Niemiec, Francji, Anglii czy innego kraju muszą dbać o transportowany towar. Z tego względu produkty znajdujące się w przesyłkach nie mogą wyciekać, psuć się czy wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Stanowią wtedy spore zagrożenie dla pozostałego transportu. Ponadto przedmioty o zbyt dużych wymiarach i niebezpiecznych kształtach mogą utrudniać całą logistykę. Zawsze przed nadaniem sprawdzaj informacje dotyczące dopuszczalnej wagi, maksymalnego wymiaru oraz zawartości przesyłki, aby uniknąć problemów.
W zakresie tego, co można wysłać za granicę, DPD może mieć inne regulacje niż np. DHL. Przewoźnicy ustalają własne listy zakazanych przedmiotów, które są podawane w regulaminach. W większości przypadków są bardzo szczegółowe, dlatego nie będziesz mieć problemu z ustaleniem, np. czy można wysłać papierosy za granicę.
Zobacz: Wysyłka alkoholu za granicę – zasady
Wśród towarów zabronionych często wymieniane są:
- żywność łatwo psująca się, np. mięso, nabiał, owoce,
- produkty spożywcze zamknięte w szkle, np. dżemy, miody i syropy,
- jedzenie wymagające przewożenia w specyficznych warunkach, np. w niskiej temperaturze lub w odpowiedniej wilgotności,
- kwiaty, drzewa, nasiona i cebulki roślin,
- szkło, ceramika i kruche przedmioty, które wymagają specjalnego traktowania,
- ostre przedmioty, które mogą spowodować obrażenia lub wyrządzić szkody,
- farby, kleje, smary i oleje,
- produkty tytoniowe, alkohol oraz inne produkty objęte akcyzą,
- pieniądze, banknoty, czeki, karty kredytowe,
- biżuteria, klejnoty, rzeźby i dzieła sztuki,
- leki recepturowe, psychotropowe i sterydy,
- futra zwierzęce,
- części samochodowe.
Jeśli chcesz przetransportować za granicę produkty nietypowe, np. antyki albo rośliny, możesz skorzystać z usług specjalistycznych firm. A czy można wysyłać leki za granicę? To zależy od kraju docelowego i wewnętrznych przepisów, dlatego warto się upewnić.