Przesyłka niestandardowa – co to oznacza?

Dla kurierów idealna paczka to taka, która jest zapakowana w sześcienny lub prostopadłościenny mały karton, niewiele waży i wygodnie można ją chwycić. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Wiele towarów nadawanych kurierem ma nietypowe wymiary, niesymetryczny, nieporęczny kształt oraz dużą wagę. Nieważne, czy wysyłasz paczki okazjonalnie, czy masz swój stempel z napisem „przesyłka niestemplowana opłata pobrana”, czasami musisz wysłać coś, co nie mieści się w zgrabnym, prostopadłościennym pudle. W takiej sytuacji masz do czynienia z przesyłką niestandardową.

Czym jest przesyłka niestandardowa?

Szczegółowa definicja paczki niestandardowej różni się zależnie od wybranego przewoźnika. Każdy ma inne ograniczenia i zasady nadawania paczek. Przesyłki niemieszczące się w wymiarach podanych przez firmę kurierską zyskują status paczek niestandardowych, co wiąże się z większymi kosztami dla nadawcy. Tyczy się to również pakunków o kształcie innym niż prostopadłościenny, a w niektórych wypadkach także przedmiotów zapakowanych w nieodpowiedni sposób.

Większy koszt wynika z tego, że przewiezienie niewymiarowego pakunku wiąże się z zajęciem większej ilości miejsca niż w przypadku paczki standardowej. Z tego powodu w transporcie znajdzie się mniej przesyłek, a przecież koszty paliwowe pozostają takie same. Sprawa wygląda podobnie z towarami przekraczającymi limit wagowy danego przewoźnika. Ponadto nieporęcznym pakunkom kurierzy muszą poświęcić więcej czasu i uwagi. Oprócz tego paczki są automatycznie sortowane, a niektóre rodzaje opakowań mogą utrudniać ten proces. Wszystko to przekłada się na konieczność stosowania niestandardowych procedur ze strony przewoźnika.

Po czym rozpoznać przesyłkę niestandardową?

Przesyłki niestandardowe łatwo rozpoznać po nietypowym kształcie, np.: tuby, beczki czy innej bryły niebędącej prostopadłościanem. Ich rozmiar nie wpisuje się w wytyczne standardowych paczek. Wyjątkiem są foliopaki, chociaż u niektórych kurierów podkreśla się, że mogą być w nie pakowane towary o wadze nieprzekraczającej 5 kilogramów. Niestandardowe paczki są trudniejsze w transporcie i mogą przysporzyć dostawcy wielu problemów. Przykładem może być np. tuba (np. bela materiału). Zsuwanie się owalnego pakunku może być problematyczne i zagrażać bezpieczeństwu innych paczek. 

O kurierskich przesyłkach niestandardowych można też mówić w przypadku przesyłek wyjątkowo kruchych i delikatnych lub składających się z kilku części złączonych ze sobą w nieregularny sposób.

Twoją uwagę powinny zwrócić także paczki mające duże gabaryty. W większości wypadków przewoźnicy wymagają wyższej opłaty za tego typu przesyłki. Przed nadaniem paczki zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej danej firmy kurierskiej, jakie są wymogi dotyczące wagi i wymiarów obsługiwanych przesyłek.

Przesyłki niestandardowe według poszczególnych przewoźników

Oto jak poszczególne firmy kurierskie definiują przesyłkę niestandardową.

  1. Przesyłka niestandardowa DPD to paczka nietypowa pod względem kształtu, opakowania, długości lub wagi. W pierwszą kategorię wpisują się przedmioty o owalnym lub cylindrycznym kształcie, palety z nieregularnie ułożonym towarem oraz przesyłki składające się z kilku elementów złączonych w niejednolitą całość. Paczki nietypowo zapakowane, to np. opony, które opakowano niezgodnie z wytycznymi DPD. Kwalifikują się tutaj także pakunki w materiale uniemożliwiającym swobodne przesuwanie po taśmie sortera, a także foliopaki, których zawartość waży więcej niż 5 kilogramów. Niestandardowa długości to ta powyżej 150 centymetrów z limitem górnym 250 centymetrów. Niestandardowe są też palety o podstawie mniejszej niż ta z europalety. Waga rzeczywista przesyłki niestandardowej może wynosić pomiędzy 31,5 a 50 kilogramów. Więcej informacji na temat tego niestandardowych przesyłek i usług, które oferuje kurier DPD, znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika.
  1. Przesyłka niestandardowa Pocztex działa na podobnych zasadach. Definicja obejmuje paczki o kształcie nieregularnym, z odstającymi elementami, składające się z kilku części sklejonych ze sobą. Szczegółowe wymogi dotyczące wymiarów paczki, którą dostarczy kurier Pocztex, znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika.
  1. Paczka niestandardowa DHL to przesyłka wymagająca sortowania ręcznego, zawierająca towar wrażliwy lub taki, który może być przewożony wyłącznie w konkretnej pozycji. Na takich pakunkach naklejane jest oznaczenie „Uwaga! NST”. Dzięki niemu kurierzy wiedzą, że mają delikatnie obchodzić się z paczką. Jako niestandardowe przesyłki kurierskie DHL określa również towary wytwarzające pole magnetyczne.
  1. Paczka niestandardowa InPost pod względem definicji nie różni się znacząco od tej od pozostałych przewoźników. Najważniejszymi wytycznymi tej firmy kurierskiej są te dotyczące wymiarów przesyłki. Suma szerokości, wysokości oraz długości paczki nie może przekraczać 220 centymetrów. Dopłat można się spodziewać również przy pakunkach o nieregularnym kształcie i takich, które zostały zapakowane w inny materiał niż karton. Szczegóły dotyczące paczek, które dostarcza kurier InPost, znajdują się na stronie internetowej przewoźnika i w aplikacji mobilnej.
  1. Przesyłka niestandardowa GLS to ta, która przekracza 200 centymetrów długości, waży więcej niż 31,5 kilograma lub której suma obwodu i najdłuższego boku wynosi powyżej 300 centymetrów. Więcej o tym, jakie paczki dostarcza kurier GLS, dowiesz się ze strony internetowej przewoźnika.
  1. Przesyłka niestandardowa UPS to ta ważąca więcej niż 32 kilogramy, o nieregularnym kształcie, zapakowana w folię stretch lub o rozmiarze przekraczającym wymiary paczki standardowej. Przesyłka niesortowalna UPS może zostać zakwalifikowana jako „duża paczka”, jeśli suma długości i obwodu wynosi pomiędzy 300 a 400 centymetrów, a waga przekracza 40 kilogramów. W takiej sytuacji pakunek jest traktowany jako „duża paczka”, a nie niestandardowa przesyłka i tylko za tę usługę się płaci. Więcej informacji na temat przesyłek, które obsługuje kurier UPS, znajduje się na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika.

Pakowanie paczki niestandardowej do wysyłki

Przy pakowaniu niestandardowej paczki należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie opakowanie. Powinno być odporne na uszkodzenia i stanowić dobre zabezpieczenie podczas załadunku i transportu. Ale bezpieczeństwo paczki to nie tylko kwestia opakowania. Pamiętaj, żeby zadbać o paczkę również od wewnątrz. Amortyzacja zawartości przy wykorzystaniu folii bąbelkowej lub wypełniacza do paczek uchroni przedmioty w przesyłce przed zniszczeniem. Owiń karton stretchem od zewnątrz i zaklej taśmą pakową dla większej pewności. Oznakowanie pakunku o delikatnej zawartości sprawi, że kurier będzie uważniej obchodził się z Twoją przesyłką. Jeśli towar, który wysyłasz, ma dużą wartość, warto przemyśleć kwestię dodatkowego ubezpieczenia paczki.

Jak nadać przesyłkę niestandardową?

Nadanie przesyłki niestandardowej nie różni się znacznie od wysyłki kurierem przeciętnych paczek. Wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami i koniecznością podania większej ilości informacji na temat przesyłki. Zastanawiasz się, ile kosztuje przesyłka niestandardowa? Cena zależy od bardzo wielu czynników, takich jak: waga, wymiary i standardy wybranego przewoźnika. Żeby wiedzieć, gdzie nadać najtaniej niestandardowe przesyłki, sprawdź cennik kuriera w różnych firmach i porównaj warunki poszczególnych usług. 

Total
0
Shares
Previous Post

Przedłużenie czasu odbioru przesyłki w paczkomacie – jak to zrobić

Next Post

W jaki sposób zapłacić w paczkomacie za paczkę?

Related Posts