Wysyłasz paczki żywnościowe do Anglii dla swoich bliskich? A może interesuje Cię wysyłka własnych przedmiotów podczas przeprowadzki za granicę? Zanim nadasz przesyłkę, musisz wiedzieć, jakie są zasady transportu, szczególnie odkąd UK nie jest w Unii Europejskiej. Podpowiadamy, co wysłać w paczce do Anglii w legalny sposób.
Co można nadawać w paczkach do UK?
Bezpiecznie i legalnie możesz wysłać do Anglii ubrania, dekoracje do domu, elektronikę, produkty AGD czy też zabawki. Nie będzie również problemu z książkami lub kosmetykami. Jeśli przygotowujesz paczkę żywnościową do Anglii, bez problemu możesz wysyłać produkty suche, takie jak: mąka, kasza, czekolada, kawa, herbata, przyprawy, słodycze czy suszone owoce i grzyby. Aby nie wzbudzać podejrzeń i jednocześnie nie martwić się o uszkodzenie towarów, nadaj je w oryginalnych opakowaniach producenta (zawierających nazwę i wagę).
Zobacz też: Co można wysłać w paczce do USA? Przedmioty dozwolone i zakazane
Nadanie paczki z jedzeniem do Anglii przebiega nieco inaczej niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ kraj nie należy już do Unii Europejskiej. W związku z tym konieczne jest wypełnienie dokumentów do odprawy, a co za tym idzie – dokładniejsza weryfikacja na granicy. Choć kurier odbierze od Ciebie przesyłkę bez względu na jej zawartość, późniejsza odprawa celna może być problematyczna i narazić Cię na przykre konsekwencje. Musisz pamiętać, że jeśli nadajesz paczki do Niemiec, Hiszpanii, Czech czy Norwegii formalności będą się różnić.
Paczka do Anglii – przedmioty zakazane
Przesyłki do Anglii nie mogą zawierać przedmiotów zakazanych ze względu na przepisy prawne. To zrozumiałe i naturalne, że zabrania się transportu broni, materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych, produktów żrących, narkotyków oraz innych środków odurzających. To jednak nie koniec listy. Przewóz towarów takich jak dzieła sztuki, antyki czy kamienie szlachetne o dużej wartości też jest niedozwolony. Nie wolno wysyłać również żywych zwierząt oraz roślin, a nawet ich szczątków.
Dowiedz się: Czy leki można wysyłać za granicę kurierem?
Jest jeszcze lista towarów, które są zakazane przez firmy kurierskie. Wiąże się to nie tylko z odprawą celną, ale również bezpieczeństwem innych przesyłek. Aby legalnie nadać paczkę, zapoznaj się z informacjami u konkretnego przewoźnika.
Dowiedz się: Czego nie można wysyłać w paczkach do Irlandii?
Wysyłana za granicę paczka żywnościowa nie powinna zawierać: alkoholu, tytoniu i towarów płynnych (przewoźnik może wskazać tu konkretne zakazane produkty albo maksymalną dopuszczalną pojemność). Przyjmuje się jednak, że żywność oraz napoje nie powinny łatwo się psuć. Nie mogą też ubrudzić lub uszkodzić innych paczek podczas transportu. Właśnie dlatego przesyłki ze świeżymi owocami, mięsami, rybami, mogą zostać zwrócone do nadawcy.
Utrudnione jest też wysyłanie leków do Anglii. Niestety, w paczkach nie mogą znajdować się nawet te wyroby, które są na receptę. Trzeba mieć na to specjalne zezwolenia. Wysyłka leków do UK nie obejmuje jednak suplementów, które z punktu widzenia medycyny nie są produktami leczniczymi. Muszą być jednak dokładnie opisane w formularzu zamówienia (nazwa, producent, pojemność, ilość).
Zobacz również: Wysyłka alkoholu za granicę – zasady
Szczegóły, na które należy zwrócić uwagę przy wysyłaniu paczki do Anglii
Pamiętaj, że każdy towar, w tym jedzenie, napoje czy leki w paczce do Anglii, przechodzi odprawę celną. Właśnie dlatego podczas nadania wskazujesz, jakie przedmioty będą transportowane w paczce oraz w jakiej ilości. Zrób to dokładnie. W razie wątpliwości na granicy ktoś może się z Tobą skontaktować i wymagać wyjaśnień. Skutkuje to dłuższym czasem dostarczenia paczki do odbiorcy i oczywiście stresem. Jeśli coś znajduje się na liście zakazanych towarów, wysyłasz to na własną odpowiedzialność.
Należy również pamiętać o wartości przewożonych przedmiotów za granicę. W przypadku UK przesyłki zagraniczne o charakterze niehandlowym do 200 złotych (45 euro) nie są objęte VAT-em. Towary są też zwolnione z cła, jeśli ich wartość nie przekracza 150 euro. Dokumenty do odprawy celnej paczek do Anglii po Brexicie w większości przypadków przygotowuje przewoźnik. Po Twojej stronie będzie jednak dokładne wskazanie zawartości przesyłki oraz wartości przewożonych towarów. Ceny wysyłki zależą od tego, jakie stawki ma dany przewoźnik. Cennik kuriera znajdziesz na jego stronie internetowej albo u pośredników takich jak TaniaPaczka.pl.
Zobacz: Co można, a czego nie można wysłać w paczce za granicę?