Transport krajowy i międzynarodowy zdobywają coraz większą popularność, a łatwość wysyłki paczki, stosunkowo szybki termin dostawy, szereg udogodnień w sposobach nadania i szeroki wybór kurierów tylko usprawniają cały proces. Dużym udogodnieniem jest też śledzenie przesyłki, dostępne zarówno dla nadawcy, jak i adresata. Przeglądając statusy wysyłki, możesz dowiedzieć się, że paczka jest w tranzycie. Co to oznacza w praktyce? W jakim miejscu znajduje się przesyłka? Wyjaśniamy, kiedy taki status jest nadawany i czy oznacza opóźnienia.
Paczki tranzytowe – czym są?
Na początku skupmy się na samym pojęciu tranzyt, które często pojawia się podczas wysyłki towarów. Najczęściej odnosi się do transportu międzynarodowego (pomiędzy różnymi krajami). Paczki tranzytowe przemieszczają się z jednego punktu do drugiego, ale zanim dotrą do celu, mogą odwiedzić inne państwa.
Co ważne, tranzyt przesyłek może mieć formę wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza ma dość prosty charakter. Nie chodzi tu bynajmniej o odległość między krajami, a granice międzynarodowe i podpisane umowy. Przykładem jest wysyłka kurierem do odbiorcy znajdującego się w tym samym państwie, ale w innym stanie lub regionie. Może to być również transport na terenie Unii Europejskiej. Obowiązują wówczas uproszczone procedury, np. dotyczące zwolnienia z podatków czy cła.
Zobacz: Tranzyt – co to jest? Regularne, procedury i rodzaje
Z kolei paczki zawierające towary transportowane przez kraje nienależące do tej samej unii celnej opuszczają dany region tranzytowy. Przykładem mogą być paczki do Anglii przewożone z Polski. Są one objęte wszystkimi regulacjami oraz procedurami celno-administracyjnymi zarówno kraju pochodzenia, jak i przeznaczenia.
Aby paczka dotarła do kraju/regionu tranzytowego, często konieczne jest skorzystanie z kilku form transportu, np. samochodem ciężarowym, samolotem i statkiem. To tzw. transport pośredni. W jego przypadku bardzo ważne jest zabezpieczenie paczek w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia czy zagubienia w trakcie przeładunku. Przerwy w dostawie wymagają zorganizowania odpowiedniego składowania. Służą do tego specjalne magazyny znajdujące w krajach tranzytowych.
Tranzyt bezpośredni jest prostszy i często szybszy. Korzysta się w nim z jednego rodzaju środka transportu, a wysyłka odbywa się bezpośrednio do kraju docelowego.
Dowiedz się: Branża TSL – czego dotyczy?
Co oznacza status paczki „w tranzycie”?
Monitorowanie przesyłki to bardzo prosty sposób na ustalenie, w jakim dokładnie miejscu znajduje się paczka. Dzięki temu zarówno nadawca, jak i odbiorca może śledzić jej położenie. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie w transporcie międzynarodowym. Często korzystają z niej klienci, którzy zamawiają towary przez internet i chcą wiedzieć, jak szybko zamówienia dotrą na wskazany adres. Link do śledzenia można otrzymać bezpośrednio od przewoźnika. Monitorowanie dostawy jest też możliwe po wpisaniu numeru listu przewozowego w odpowiednim polu na stronie internetowej przewoźnika.
Jeśli podczas śledzenia widzisz status „w tranzycie”, oznacza to, że paczka oczekuje na tranzyt do ostatecznego biura dostawy. Została już przekazana przez adresata kurierowi, jest poprawnie nadana i znajduje się w drodze do adresu docelowego.
Zobacz również: Logistyka – co to takiego?
Statusy paczek tranzytowych
Śledzenie przesyłek to komfortowy sposób, z którego każdy nadawca i odbiorca może skorzystać. Widoczne są tam konkretne daty i krótkie komunikaty. Każdy kurier może nieco inaczej nazywać statusy przesyłek na swoich stronach internetowych. Przybliżymy Ci jednak najpopularniejsze z nich.
- Paczka w sortowni – oznacza, że pakunek znajduje się w magazynie, w którym przesyłki zagraniczne są rozdzielane do poszczególnych środków transportu zgodnie z miejscem docelowym.
- Paczka dotarła do urzędu celnego – przesyłka jest w kraju, w którym odbywają się procedury celne. Będzie sprawdzana pod kątem zawartości i wartości, zgodnie z przepisami prawa.
- Odprawa celna – przesyłka przechodzi przez wszystkie formalności i procedury celne.
- Paczka dotarła do kraju/regionu tranzytowego – przesyłka jest w państwie pośredniczącym w transporcie, gdzie może dojść do przeładowania w sortowni.
- Paczka opuszcza kraj/region tranzytowy – przesyłka jest w trakcie transportu z kraju pośredniczącego do docelowego adresu odbioru.
- Paczka w magazynie docelowym/lokalnym – przesyłka trafiła do sortowni najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i jest przygotowywana do przekazania kurierowi.
- Paczka w doręczeniu – to oznacza, że przesyłkę przekazano kurierowi i niedługo trafi ręce odbiorcy. Przesyłka w doręczeniu to ta, która opuściła już magazyn lokalny i którą kurier przekaże niebawem odbiorcy lub zaniesie do wybranego punktu.
W zasadzie ostatnim etapem, który interesuje adresata, jest status „paczka w doręczeniu”, co oznacza, że niedługo trafi do odbiorcy. Ale formalnie po nim przesyłka zostaje jeszcze oznaczona jako „doręczona” i to jest jej ostatni status. W podobny sposób są opisywane w zasadzie wszystkie przesyłki zagraniczne, zarówno paczki do Francji, jak i Niemiec czy np. Chin.
Dowiedz się również: Czym jest kabotaż? Definicja, przepisy i zasady
Ile czeka się na paczkę w tranzycie?
Aby towar bezpiecznie, szybko i sprawnie przybył do celu, przewoźnicy korzystają z różnych nowoczesnych rozwiązań. Tranzyt musi być dobrze zorganizowany, a procesy logistyczne zoptymalizowane, aby każdy etap przebiegał sprawnie. W działaniach związanych z tranzytem bierze udział wielu pracowników, a realizowanie zamówień międzynarodowych wymaga skoordynowania prac różnych zespołów. Procedury bywają skomplikowane, dlatego oczekiwanie na przesyłkę może trwać kilka tygodni. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju paczki oraz liczby przesyłek. Niektóre towary wymagają też dopełnienia pewnych dodatkowych formalności celnych i administracyjnych.
Zarówno przewoźnicy, jak i firmy pośredniczące, zwykle podają przybliżony czas dostawy. Może on wynosić kilka dni roboczych, ale czasem jest to kilka tygodni. Jeśli pojawią się problemy celne lub administracyjne, czas może się przedłużyć o kolejne dni. Zazwyczaj w przypadku opóźnień kurierzy wysyłają stosowne powiadomienia. Chcąc mieć pewność, co w danym momencie dzieje się z paczką, warto śledzić przesyłkę.