Jak wysłać żywność do Anglii? Co można, a czego nie wolno?

Wyjście Anglii z Unii Europejskiej sprawiło, że wiele firm, a w szczególności tych  zajmujących się transportem i wysyłką towarów, musiało przeorganizować swoje dotychczasowe plany i działania. Sprawę skomplikowały jeszcze bardziej przepisy przejściowe, które miały ułatwić rozstanie Wielkiej Brytanii z UE. Czego nie można wysyłać w paczce do Anglii i jakie zasady obowiązują w przypadku wysyłki żywności w paczkach?

Wysyłka żywności do Anglii po Brexicie – co warto wiedzieć?

Transport towarów do Anglii po Brexicie uległ zmianom. Obecnie przesyłki nie przemierzają już tak prostej drogi, jak to było za czasów przynależności do Unii Europejskiej. Brexit spowodował wprowadzenie wielu nowych regulacji i wymogów. Poza tym rosnące ceny paliwa też wpłynęły na zmiany. Niegdyś kurierzy korzystali z własnych busów, ale teraz muszą coraz częściej polegać na ciężarówkach.

Przed Brexitem przewożenie towarów do Anglii własnym transportem, w tym produktów żywnościowych, było praktycznie normą. Małe i średnie firmy ceniły sobie przede wszystkim elastyczność i szybkość, jaką oferowały busy. Obecnie paczki do Anglii jadą dłużej, bo od 3 do 7 dni. Same zmiany związane z transportem to nie wszystko. Doszły również nowe opłaty celne, gdy chce się wysłać w paczce do Anglii określony towar. 

Kolejnym aspektem, o którym należy wiedzieć, jest wprowadzenie od 31 stycznia 2024 roku nowych przepisów, które dotyczą transportu żywności i paczek z jedzeniem. Wymaga się teraz, aby każda wysyłka mięsa kurierem była opatrzona certyfikatem Export Health Certificate (EHC). Mało tego, UK prowadzi również fizyczne kontrole importowanej żywności, co przekłada się na dodatkowy czas, jaki trzeba spędzić na granicy. Co istotne, tego typu przesyłki kurierskie będą wiązały się również z dodatkowymi kosztami dla firm transportowych, aby mogły one sprostać regulacjom i wymogom prawnym w kwestii zawartości paczek do UK i z UK.

Wprowadzone 31 stycznia 2024 zmiany stanowią uzupełnienie wcześniej wprowadzonych przepisów regulujących wysyłki przesyłek do Anglii. Obecnie ze względów bezpieczeństwa wysyłka żywności kurierem może wiązać się z koniecznością posiadania świadectwa weterynaryjnego, jeśli transport dotyczy towarów pochodzenia zwierzęcego. Importer musi dodatkowo zgłosić wcześniej przewóz towarów spożywczych za pomocą systemu IPAFFS i przekazać eksporterowi (nadawcy) wygenerowany przez system numer.

Zgłoszeniu podlegają między innymi: żywe zwierzęta, żywność pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, złożone produkty spożywcze oraz produkty roślinne. Wysyłka żywności kurierem do UK po Brexicie mocno się skomplikowała, dlatego warto na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w przepisach prawnych, by bezproblemowo móc wysłać paczkę do Anglii. 

Zobacz też: Co można wysłać w paczce do Anglii, a jakie przedmioty są niedozwolone?

Jaką żywność można wysłać do Anglii?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęło nie tylko na zasady, ale także tempo prowadzonych odpraw celnych. Może się więc zdarzyć, że wysłana paczka z Polski do Anglii, czy z Anglii do Polski, spędzi więcej czasu na granicy. W związku z Brexitem pojawiły się dodatkowe ograniczenia, które sprawiły, że nadawcy, którzy chcą wysłać żywność kurierem, robią to na własną odpowiedzialność. Warto dokładnie wiedzieć, co można wysłać paczką, a czego nie można wysłać i jakie są towary zabronione.

Dowiedz się: Jak zaadresować paczkę do Anglii?

Do Wielkiej Brytanii nadal można wysyłać przesyłki zagraniczne, które zawierają suchą żywność. Mowa o: mące, kaszy, czekoladzie, słodyczach, kawie, herbacie, ziołach, przyprawach, czy suszonych grzybach. Możliwe jest również to, aby przewoźnik dostarczył mięso, ale musi być ono hermetycznie zapakowane i posiadać niezbędne certyfikaty i poświadczenia. Zasada jest więc prosta, do Anglii i z Anglii można wysłać kurierem wszystko to, co nie znajduje się na liście towarów zakazanych i nie łamie regulaminu. 

Zanim zapakujesz przesyłkę kurierską, w której znajdują się artykuły spożywcze, i zlecisz wysyłkę paczki do Anglii, zrób sobie checklistę, aby uniknąć ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów czy płacenia kar. Przed wysyłką należy sprawdzić, które artykuły spożywcze są dozwolone do eksportu do Wielkiej Brytanii. Zabroniony jest oczywiście przewóz materiałów łatwopalnych i wybuchowych, ale niedozwolone jest także transportowanie mniej oczywistych przedmiotów. Niektóre mięsa czy świeże owoce również mogą być zakazane. Ponadto paczka z żywnością musi być opatrzona odpowiednimi dokumentami celnymi, które opisują jej zawartość. 

Zobacz również: Jak wysłać paczkę do Anglii?

Decydując się na wysyłkę żywności firmą kurierską, należy odpowiednio zapakować zawartość. Opakowanie musi być odporne na uszkodzenia i chronić produkty przed psuciem. Warto także pamiętać o tym, aby wysyłać artykuły, które mają długą datę ważności. 

Jakiej żywności nie można wysłać do Anglii?

Lista towarów, których nie można wysyłać do Anglii, wynika z regulacji prawnych tego kraju oraz regulaminu firmy transportowej. Po zawarciu umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią wysyłka paczek z żywnością do UK uległa zmianom. Należy więc sprawdzić, które produkty nie mogą wysyłane, bo niezastosowanie się do obostrzeń może skutkować nałożeniem kary i zwrotem paczki do adresata. 

Zgodnie z przepisami nie można wysyłać świeżego mięsa i produktów mięsnych, z wyjątkiem tych, które posiadają certyfikat Export Health Certificate (EHC). Nie można również wysyłać jaj, produktów mlecznych oraz niektórych owoców i warzyw. Ograniczeniami jest objęty również transport żywych zwierząt, roślin i nasion.

Może Cię zainteresuje: Co można, a czego nie można wysłać w paczce za granicę?

Warto te informacje przyswoić, jeśli chce się bezpiecznie wysłać paczki do Anglii. Należy również mieć na uwadze to, że niektóre produkty spożywcze mogą wymagać specjalnej dokumentacji i podlegać kontroli. Na granicy sprawdza się między innymi, czy towary spełniają wymagania sanitarne i fitosanitarne, które obowiązują w Wielkiej Brytanii.

Total
0
Shares
Previous Post

Jak zaadresować paczkę do Niemiec?

Next Post

Jak wysłać tanio i szybko paczkę do Holandii?

Related Posts