Przygotowujesz przesyłkę do Irlandii i zastanawiasz się, czy możesz w niej umieścić papierosy, leki, żywność, swoje kosztowności albo inne nietypowe towary? Aby uniknąć nieprzyjemności podczas transportu, sprawdź wszystkie ograniczenia i dowiedz się, czego nie można wysyłać za granicę.
Czego nie należy nadawać w paczkach do Irlandii?
Irlandia należy do Unii Europejskiej, więc nadanie przesyłki i formalności dotyczące doręczenia nie są skomplikowane. W odróżnieniu np. od Wielkiej Brytanii nie trzeba martwić się o opłaty związane z cłem i VAT-em oraz dodatkowe dokumenty ze szczegółową ewidencją przewożonych towarów w paczce. Aby jednak poprawnie nadać pakunek, musisz wiedzieć, czego nie można wysyłać kurierem za granicę. Jest to związane zarówno z przepisami prawa, jak i wymaganiami konkretnego przewoźnika, np. DHL, DPD czy Geis. Zapoznaj się zatem z konkretną listą towarów zakazanych. Znajdziesz ją np. na stronie firmy, której zlecasz wysyłkę.
Wysyłka paczki za granicę rozpoczyna się od nadania jej bezpośrednio u przewoźnika albo za pośrednictwem strony takiej jak TaniaPaczka.pl, gdzie możesz porównać ceny i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Podczas uzupełniania danych musisz uzupełnić nie tylko wagę i wymiary paczki, ale także opisać zawartość. Co prawda kurier do Irlandii zabierze Twoją przesyłkę bez względu na to, co tam wpiszesz, ale problemy mogą pojawić się później. Legalne wysyłanie produktów za granicę jest możliwe, o ile przedmioty nie łamią przepisów prawa.
Dowiedz się również: Co można, a czego nie można wysłać w paczce za granicę?
Bez problemu możesz nadać ubrania, kosmetyki, elektronikę czy też suche produkty żywnościowe. Tego typu przedmioty nie wzbudzają podejrzeń od strony prawnej. Przewoźnicy dbają też o to, aby przesyłka nie zawierała takich elementów, które mogłyby uszkodzić inne paczki w transporcie. Na swojej liście często umieszczają nietypowe produkty np. kupony na loterię, a nawet zabawkową broń. Powodem jest duże ryzyko problemów na granicy.
Pamiętaj też, że każda paczka ma ograniczone wymiary i wagę. Jeśli chcesz nadać przedmioty o niestandardowych rozmiarach, takie jak opony samochodowe, części do maszyn czy meble, możesz to zrobić, wykupując odpowiednią usługę.
Paczka do Irlandii – lista przedmiotów bezwzględnie zakazanych
Przesyłki zagraniczne do Irlandii nie powinny zawierać przedmiotów, które łamią prawo. Bezwzględnie zakazane są zatem:
- broń i amunicja,
- narkotyki,
- materiały radioaktywne i wybuchowe,
- alkohol, używki i inne substancje odurzające,
- papierosy,
- zwierzęta i rośliny (nawet ich szczątki lub fragmenty),
- substancje żrące,
- środki łatwopalne.
Jeśli chcesz nadać paczkę z kamieniami szlachetnymi, dziełami sztuki albo antykami, również może być to problematyczne. Przewoźnicy często nie chcą brać odpowiedzialności za tak cenne przedmioty. Ponadto nie można w przesyłce do adresata umieszczać pieniędzy i środków płatniczych. Zabrania się wysyłania za granicę podrobionych towarów, materiałów pornograficznych i sprzętu wojskowego.
Zobacz też: Wysyłka alkoholu za granicę – zasady
Ze względów bezpieczeństwa, istnieją też ograniczenia co do żywności i napojów. W paczce nie mogą znaleźć się produkty, które mogłyby mieć wpływ na cały transport. Nie należy nadawać jedzenia z krótkim terminem przydatności albo takiego, które psuje się w nieodpowiednich warunkach. Nie zaleca się też wysyłki płynów.
Ponadto musisz zwrócić uwagę na wysyłane leki na receptę, suplementy diety oraz witaminy. Nie powinny one zawierać substancji nielegalnych w Irlandii.
Może Cię zainteresuje: Czy leki można wysyłać za granicę kurierem?
Wysyłka towarów niedozwolonych do Irlandii – co grozi za nadanie takiej paczki?
Wszystkie towary, które są zakazane w transporcie międzynarodowym do Irlandii i znajdują się na liście przewoźnika, mogą spotkać się z odmową wysyłki. Niezrealizowanie usług nie jest jednoznaczne z tym, że otrzymasz zwrot pieniędzy za nadanie. Wszystko zależy od indywidualnych zapisów w regulaminie. Z kolei za paczki do Irlandii, które przekraczają dozwoloną wagę czy rozmiar, mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Cennik kuriera znajdziesz na jego stronie internetowej lub u pośrednika.
Każda przesyłka jest też kontrolowana na granicy. Zakazane towary mogą zostać skonfiskowane. W dodatku, jeśli będą naruszały przepisy prawa, sprawa zostanie zgłoszona odpowiednim służbom. Nadanie nielegalnych przedmiotów może zatem przeobrazić się w sprawę karną albo karno-skarbową.
Zobacz: Kontrola celna przesyłek kurierskich – na czym polega i ile trwa odprawa paczki na granicy?