Branża TSL – czego dotyczy?

Branża TSL należy do najprężniej się rozwijających się obszarów. Jest to związane nie tylko z rozwojem infrastruktury drogowej, ale również z e-commerce. Polska, Niemcy i Francja to czołówka europejskiej branży przewozowej. Jaki wpływ na gospodarkę ma TSL? Co to znaczy w kontekście usług kurierskich? Odpowiadamy.

Co to jest branża TSL?

Skrót TSL oznacza: transport, spedycję i logistykę. Stanowi jeden z najważniejszych elementów gospodarki kraju, ponieważ zapewnia kompleksową obsługę przewozów towarów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Niezwykle ważnym aspektem przedsiębiorstwa świadczącego usługi TSL jest odpowiednie planowanie procesów logistycznych, które obejmują: 

  • zapewnienie optymalnych tras przejazdu po ładunek, 
  • transport drogowy, kolejowy lub lotniczy, 
  • transport morski do wyznaczonego miejsca. 

Specjaliści spedycyjni muszą tak planować trasy, aby były one opłacalne pod względem ekonomicznym. Przewoźnik musi dopilnować, by trasa nie była zbyt długa zarówno jeśli chodzi o odległość, jak i czas przejazdu. Ten aspekt przekłada się na zużycie paliwa i terminy dostaw.

Z kolei logistyka transportów międzynarodowych wymaga uwzględnienia wielu aspektów, takich jak: 

  • magazynowanie towarów, 
  • przygotowanie towarów, 
  • nadanie ładunków,
  • śledzenie transportu, często z wykorzystaniem frachtu kolejowego, lotniczego czy morskiego. 

Specjaliści TSL odpowiadają za zarządzanie łańcuchem dostaw, w tym za  finanse, przestrzeganie prawa transportowego oraz bezpieczeństwo w całym łańcuchu dostaw.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i szybki rozwój na rynku TSL umożliwiają spełnianie potrzeb klientów, którzy chcą szybko i bezpiecznie transportować towary na rynki międzynarodowe. Skuteczna organizacja dostaw wymaga holistycznego podejścia do analizy wszystkich czynników i okoliczności, co pozwala na wybór optymalnej trasy i najlepszego środka transportu.

Sektor TSL – czym się zajmuje?

Z uwagi na to, że sektor obejmuje transport, spedycję i logistykę, TSL jest kluczowym elementem wpływającym na funkcjonowanie gospodarki. Obejmuje dystrybucję towarów zarówno wewnątrz kraju, jak i na rynkach międzynarodowych.

Obecnie bardzo duże znaczenie ma automatyzacja usług branży TSL, która przyczynia się do poprawy wydajności i zwiększenia bezpieczeństwa dostaw. Zastosowanie innowacyjnych technologii pozwala na redukcję kosztów transportu poprzez efektywne łączenie różnych metod przewozu i strategiczne projektowanie infrastruktury. 

Przez lata rozwój TSL sprawił, że usługi związane z branżą transportową, a w szczególności transport lądowy, zaczęły zyskiwać na znaczeniu. Oczywiście szybszy transport powietrzny, ale jest także droższy (podobnie zresztą jak morski). Z tego względu usługi transportu TSL są najczęściej wybierane przez spedytorów. Dają możliwość przewożenia różnych ładunków, np. paczek, drobnicy czy towarów masowych, i pozwalają na monitorowanie tras oraz terminowe dostawy.

Firmy spedycyjne zapewniają wsparcie organizacyjne dla branży TSL, ponieważ zajmują się planowaniem całego procesu transportowego. Ich zadania to m.in.:

  • znajdowanie najbardziej efektywnych opcji dostawy, 
  • minimalizowanie kosztów, 
  • przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, 
  • zapewnianie ubezpieczenia,
  • obsługa celna. 

KLuczowe znaczenie w całym łańcuchu ma transport drogowy, który obejmuje przesyłki z całej sieci terminali przeładunkowych, zarówno nadmorskich, jak i w portach lotniczych.

W procesach TSL operatorzy logistyczni mają jeszcze szerszy zakres działań i większą odpowiedzialność niż tradycyjni spedytorzy czy przewoźnicy. Logistyka transportu obejmuje nie tylko usługi przewozowo-spedycyjne, ale również usługi terminalowe, takie jak: 

  • magazynowanie, 
  • kompletację towarów, 
  • czynności uszlachetniające towar, 
  • zarządzanie zasobami klientów, 
  • sterowanie przepływem towarów,
  • doradztwo transportowe. 

Niektóre firmy z branży TSL stosują metodę cross-docking, która eliminuje konieczność magazynowania towarów w łańcuchu dostaw. Skraca też czas realizacji zamówień i pozwala szybciej dostarczyć towar do klienta. 

Branża TSL w Polsce

Jak wygląda branża TSL w Polsce? Przede wszystkim wyróżnia się bardzo dużym potencjałem. W ostatnich latach rynek usług logistycznych niezwykle dynamicznie się rozwija, co wynika w dużej mierze z atrakcyjnej lokalizacji kraju. Dzięki dostępowi do morza i położeniu na granicy wschodu i zachodu Europy Polska stała się europejskim hubem logistycznym. 

Ponadto kraj dysponuje bogatymi zasobami, przez co wiele światowych przedsiębiorstw chętniej inwestuje w tym rejonie. Dowody rozwoju branży TSL to m.in.:

  • stosowanie przez przedsiębiorstwa nowoczesnych rozwiązań i zaawansowanych technologii, 
  • cyfryzacja łańcuchów dostaw, 
  • automatyzacja procesów logistycznych. 

Sytuacja tego sektora gospodarki jest mocno uzależniona od handlu, w tym od rozwoju branży e-commerce oraz przemysłu i wahań na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że branża TSL odgrywa istotną rolę w polskiej gospodarce i z pewnością będzie dalej się rozwijać.

Usługi dostępne w ramach sektora TSL

Znaczenie sektora TSL dla gospodarki stale rośnie. Firmy przez lata wyspecjalizowały się w świadczeniu różnego rodzaju usług, dzięki czemu mogą odpowiadać na różne potrzeby klientów. Małe podmioty specjalizują się przede wszystkim w transporcie oraz spedycji konkretnych rodzajów ładunków. Bardzo często realizują zlecenia jako podwykonawcy w łańcuchu dostaw. 

Natomiast średnie i duże przedsiębiorstwa świadczą kompleksowe usługi dla różnych sektorów gospodarki. W ich skład często wchodzi transport każdą możliwą drogą, w tym także do terminali, gdzie jest dostęp do morza. Istotną rolę odgrywają w tym przypadku przewoźnicy ekspresowi, którzy wyróżniają się wysokim potencjałem technologicznym i transportowym. 

Zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym najważniejsze usługi TSL to: załadunek, rozładunek, transport, magazynowanie i dostarczanie towarów do miejsca docelowego, zarządzanie przestrzenią magazynową oraz obsługa i optymalizacja łańcuchów dostaw i sieci przeładunkowych. Branża TSL obejmuje również przesyłki zagraniczne.

Sektor TSL a rynek kurierski

KEP, czyli rynek kurierów, przesyłek ekspresowych i paczek, jest integralną częścią branży TSL. Firmy kurierskie realizują zadania związane z przewozem przesyłek, co jest jednym z podstawowych elementów działalności transportowej w ramach TSL. Rozwój sektora KEP stymuluje innowacje w całej branży TSL. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, firmy logistyczne inwestują w nowe technologie i wprowadzają innowacyjne rozwiązania, a w celu poprawy wydajności i zwiększenia bezpieczeństwa dostaw przesyłek kurierskich automatyzują procesy. Rozwój inicjatyw takich jak „Jedwabny Szlak” wpływa na całą branżę TSL, w tym również na rynek kurierski i wymusza inwestycje w infrastrukturę i nowe rozwiązania logistyczne.

Total
0
Shares
Previous Post

Adresowanie paczki zagranicznej – jak zrobić to poprawnie?

Next Post

Czy w Paczkomacie można zapłacić blikiem?

Related Posts