To, czy Twoja paczka dotrze do adresata w dobrym stanie, zależy nie tylko od kuriera, ale również od Ciebie. Bo o ile ten drugi ma za zadanie dowieźć ją w miejsce docelowe w nienaruszonym stanie, to po Twojej stronie leży odpowiednie zapakowanie przesyłki. A zatem weź sprawy w swoje ręce i dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo.
W co najlepiej zapakować paczkę?
Paczki po nadaniu często pokonują ogromne odległości, a w czasie podróży są przeładowywane i przerzucane z rąk do rąk. Dlatego bez względu na to, czy cel doręczenia mieści się w granicach kraju, czy jest nim inny kontynent, konieczne jest prawidłowe zapakowanie towaru i użycie odpowiednich materiałów wypełniających. W ten sposób sprawisz, że paczka do Anglii, Niemiec czy Francji dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie.
Pamiętaj o tym, że rodzaj opakowania powinien być dopasowany do ciężaru i kształtu przedmiotów, które się w nim znajdują. Dobrym pomysłem jest dobranie takiego opakowania, które jest niewiele większe od wysyłanego produktu. W ten sposób unikniesz pustych przestrzeni do wypełnienia.
A zatem, jak zapakować paczkę do wysyłki? Do wyboru masz kilka możliwości. Najpopularniejsze są kartonowe pudełka o wysokiej gramaturze. Ich atutem jest solidność. A to oznacza, że doskonale sprawdzają się zarówno na przesyłki krajowe, jak i zagraniczne. Co ważne, w pudełku możesz umieścić niemal każdy przedmiot – nawet taki o nieregularnych kształtach.
Masz zamiar wysłać przedmioty o niewielkich gabarytach? Książki, drobną elektronikę, biżuterię i inne tego typu rzeczy możesz zapakować w kopertę bąbelkową. W przypadku ubrań, butów, zabawek oraz tekstyliów i produktów z tworzyw sztucznych warto też rozważyć foliopak. Jego dodatkową zaletą jest to, że chroni zawartość przed wilgocią.
Jak poprawnie zamknąć i zakleić paczkę do wysyłki?
Wiesz już, w co zapakować paczkę, czas więc przyjrzeć się, jak ją zabezpieczyć. Kluczową kwestią jest właściwe zamknięcie i zaklejenie przesyłki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dotrze do nadawcy kompletna. Najlepiej do tego celu użyć taśmy pakowej i okleić nią wszystkie łączenia i krawędzie pudełka. Pamiętaj, że dobrą praktyką jest nie tylko zaklejanie kartonów, ale też kopert i foliopaków – zwłaszcza w miejscu ich zamknięcia.
Jeśli chcesz, aby Twoja przesyłka była chroniona podczas transportu przed wilgocią, możesz owinąć ją folią stretch. Warto też rozważyć wybór folii bąbelkowej, która będzie stanowić dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. Zwróć jednak uwagę na to, aby zapakowaną w ten sposób przesyłkę okleić taśmą pakową – dzięki temu folia nie będzie się odwijać.
Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę przed uszkodzeniami?
Ważną kwestią przy pakowaniu przesyłek, poza ich zewnętrznym zabezpieczeniem, jest ich wypełnienie. W tym celu możesz sięgnąć po papier, poduszki powietrzne czy EkoLoki. Do wypełnienia opakowania możesz też użyć specjalnego styropianowego granulatu. Ponadto w tej roli świetnie sprawdzą się zużyta folia stretch albo papier pakowy. To ostatnie rozwiązanie doskonale wpisuje się w ideę recyklingu.
Podpowiadamy, że wysyłany przedmiot też warto owinąć folią bąbelkową w celu zapewnienia mu jeszcze lepszej ochrony na czas transportu. Ta praktyka ma szczególne znaczenie w przypadku delikatnych i kruchych przedmiotów – na przykład ze szkła czy cienkiego plastiku. Owinięte folią bąbelkową i ustabilizowane wypełniaczami rzeczy nie będą obijać się o ściany pudełka.
Kwestię tego, jak zapakować paczkę do Paczkomatu albo dla kuriera mamy już za sobą. Pora więc na formalności, które są równie ważne. W końcu tylko prawidłowe nadanie paczki sprawi, że dotrze pod wskazany adres szybko, sprawnie i bezpiecznie.
Jakie oznaczenia umieścić na paczce, aby była prawidłowo obsłużona?
Pierwszym krokiem jest oczywiście prawidłowe zaadresowanie paczki. W tym celu należy po prostu wydrukować list przewozowy. Następnie konieczne jest solidne przyklejenie go na opakowaniu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie gnieść i nie zaginać kartki z informacjami o danych nadawcy i odbiorcy, ponieważ może to spowodować problemy z dostarczeniem.
Jeśli przesyłasz delikatne przedmioty, które łatwo mogą ulec stłuczeniu czy uszkodzeniu, zamieść na opakowaniu paczki informację o delikatnej zawartości. Do tego celu najlepiej użyć specjalnej taśmy lub naklejki ostrzegawczej. Wiedz jednak, że firma kurierska może uznać taką przesyłkę za niestandardową i naliczyć wyższą opłatę. Dlatego zawsze przed wysłaniem pakunku warto zapoznać się z regulaminem firmy, której zamierzasz powierzyć transport paczki. Pamiętaj, że inny regulamin może mieć kurier UPS, a inny DHL.
Jeśli wykorzystujesz do wysyłki używane opakowania, np. pudełka, usuń z nich poprzednie etykiety przewozowe oraz informacje dla kuriera. Dzięki temu unikniesz chaosu i ewentualnych opóźnień w dostarczeniu paczki z powodu niejasności odnośnie do adresata.
Jakich błędów unikać przy pakowaniu paczki?
Jak zapakować przesyłkę, by uniknąć błędów i proces nadania przebiegł bezproblemowo? Przede wszystkim nie owijaj paczki sznurkiem – szczególnie przy pakowaniu jej w papier. Sznurek wcale nie powoduje, że opakowanie mocniej się trzyma, a może sprawiać problemy przy przeładunku – w skrajnych przypadkach prowadzi do uszkodzenia przesyłki. Jak zapakować paczkę w papier? Po prostu: z wykorzystaniem taśmy pakowej.
Częstym błędem przy pakowaniu paczki jest też łączenie ze sobą kilku pudełek przez owinięcie ich folią stretch. Praktyka tego typu często prowadzi do rozpadnięcia się przesyłki. Namierzenie jej poszczególnych elementów tak, aby mogła w całości trafić do adresata, jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego zdecydowanie unikaj takich rozwiązań. Podobnie jak pakowania przedmiotów w zbyt duże lub zbyt małe pudełka.
Mogłoby się wydawać, że w pakowaniu paczki nie ma żadnej filozofii. W rzeczywistości jednak warto poświęcić zadaniu chwilę uwagi i wykonać je prawidłowo. To pierwszy punkt gwarancji bezpiecznego dostarczenia towaru.