Każda wysyłka paczki za granicę wiąże się z koniecznością dostosowania się do przepisów prawa krajowego i unijnego. Do tego trzeba precyzyjnie wypełnić dokumenty. Paczki na granicy są skanowane oraz weryfikowane, a wszelkie nieprawidłowości mogą powodować opóźnienia w dostawie. Sprawdź, na czym polega kontrola celna, ile czasu trwa i co możesz zrobić, aby przyspieszyć ten proces.
Czym jest kontrola celna przesyłek kurierskich?
Kontrola celna w Polsce czy innym kraju to proces, który polega na sprawdzeniu przesyłki pod kątem jej zgodności z prawem oraz dopełnienia wszystkich formalności związanych z cłem, akcyzą i VAT-em. Dotyczy to głównie towarów wysyłanych poza Unię Europejską oraz dostarczanych z krajów nieunijnych do Polski. Standardowo weryfikuje się zawartość paczki z pomocą urządzeń skanujących, a także sprawdza poprawność dokumentów celnych.
Zobacz: Tranzyt – co to jest? Regularne, procedury i rodzaje
Co ważne, dzięki temu, że przepisy gwarantują swobodny przepływ towarów na terenie UE i nie ma konieczności wypełniania dokumentów celnych, niektóre przesyłki zagraniczne przechodzą uproszczone procedury i szybko docierają do odbiorców. Weryfikacji nie podlegają niektóre paczki do Niemiec, Francji, Włoch albo innego kraju na terenie Unii Europejskiej – kontrola paczek kurierskich jest prowadzona wyrywkowo.
O tym, czy celnicy otwierają paczki, decyduje wiele czynników. W przypadku podejrzenia, że dany towar w jakikolwiek sposób narusza przepisy krajowe lub unijne, konieczne jest dokładniejsze sprawdzenie. W razie nieprawidłowości czy rozbieżności w informacjach nadawca zostaje o tym poinformowany. Jeśli jednak okaże się, że przewożone towary są niedozwolone i tym samym naruszają przepisy prawa (np. zakazane jest posiadanie narkotyków, handel podróbkami itd.), o próbie przesłania ich zostają powiadomione organy ścigania.
Przyczyny kontrolowania paczek kurierskich przez celnika
Standardowo każda wysyłana paczka za granicę jest skanowana jeszcze w Polsce. W niektórych sytuacjach towar musi zostać zweryfikowany bardziej szczegółowo. Dotyczy to również tych przesyłek, do których trzeba było dołączyć dokument niezbędny do odprawy celnej. Celnik musi sprawdzić, czy podane informacje są prawidłowe i zgadzają się ze stanem faktycznym. Określa też, czy przewożony przedmiot jest zgodny z prawem.
Dowiedz się więcej: Paczka w tranzycie – co to oznacza?
Paczki do Francji, Hiszpanii, Włoch czy innego kraju, mogą zostać zatrzymane i dokładniej weryfikowane z różnych przyczyn. Najczęstsze to:
- Rozbieżność między deklarowaną zawartością przesyłki a stanem faktycznym – jeśli klient podczas składania zamówienia błędnie określił transportowany towar, musi to zweryfikować urząd celny. Sprawdzenie przesyłki pozwala ocenić, czy może ona kontynuować podróż, czy musi zostać skonfiskowana.
- Towar niezgodny z prawem – nadawca zobowiązany jest do zapoznania się z przepisami prawa, a także wewnętrznym regulaminem przewoźników. Istnieją jasno określone przedmioty, których nie wolno wysyłać za granicę, np. alkohol, papierosy, broń, fajerwerki czy nawet niektóre leki.
- Błędnie podana wartość przedmiotów – szczególnie dotyczy to podróbek znanych marek, biżuterii, antyków czy innych kosztowności.
- Nieprecyzyjny opis zawartości paczki – zamiast kategorii towaru, warto podać jego szczegółową nazwę. Przykładowo żywność może być transportowana za granicę w zależności od jej rodzaju.
Czas trwania odprawy celnej paczki
Skąd masz wiedzieć, że paczka jest zatrzymana przez urząd celny? Śledzenie przesyłek na bieżąco pozwala sprawdzić informację o tym, na jakim etapie jest wysyłka. Jeśli pojawił się komunikat o zatrzymaniu paczki do Hiszpanii, Irlandii czy Anglii przez służby celne, jeszcze nie oznacza to kłopotów.
Czas trwania odprawy to zazwyczaj kilka godzin. Rzadko przekracza on 1–2 dni robocze. W przypadku błędnie wypełnionych dokumentów albo podejrzeń dotyczących złamania prawa może wystąpić znaczne opóźnienie w dostawie. Wynosi ono nawet do kilkudziesięciu dni. Każda sprawa jest traktowana indywidualnie i w razie nieścisłości zostaniesz powiadomiony o szczegółach. Być może okaże się, że nadawca musi tylko dostarczyć brakujące dokumenty, dokonać obowiązkowych opłat albo złożyć wyjaśnienia. Niestety, nikt nie ma wpływu na skrócenie procedur celnych. Próby wywarcia nacisku na celników są źle odbierane przez służby, więc może to tylko pogorszyć sytuację. Postępuj zgodnie z tym, jakie informacje otrzymujesz w komunikatach.
Zobacz również: Jak długo trzeba czekać na paczkę z Pandabuy?
Aby jednak uniknąć problemów i zapewnić szybką dostawę przesyłek kurierskich – wypełnij prawidłowo formularz nadania. W większości przypadków przewoźnik zajmuje się dokumentami celnymi, ale to po stronie nadawcy leży obowiązek podania zgodnej z prawdą zawartości paczki do Irlandii, Anglii czy innego kraju. Zadbaj też o szczegóły, takie jak informacja o wartości transportowanych towarów i bezpieczne spakowanie. Jeśli wysyłasz towary, które mogą budzić podejrzenia, zostaw je w oryginalnych opakowaniach (np. leki albo żywność z długą datą przydatności).
Kontrola celna przesyłek kurierskich spoza UE
Jeśli nadajesz paczki do Anglii lub innego kraju poza Unią Europejską, to musisz wiedzieć, że odprawa celna jest obowiązkowa. Przyczyną jest weryfikacja towarów przekraczających granicę pod kątem: zawartości przesyłki, odprowadzenia podatku VAT, akcyzy i cła.
Zobacz też: Jakie jest cło na towary z Ukrainy do Polski?
Tak naprawdę odprawa rozpoczyna się już w momencie nadania paczki. Trzeba dokładnie podać informację o zawartości paczki i wartości towaru oraz zapłacić stosowne opłaty. Sporym odciążeniem jest korzystanie z usług międzynarodowych firm kurierskich, które przygotowują dokumenty celne, a koszty wliczają w cenę paczki. Odprawa celna przesyłek poza UE zazwyczaj trwa jeden dzień, ale w razie nieścisłości może potrwać nawet miesiąc.
Dlaczego odprawa celna paczki się przedłuża?
Kontrola celna paczki może spowodować zatrzymanie przesyłki, jeśli okaże się, że jej zawartość jest niedozwolona, w najlepszym przypadku zostanie ona skonfiskowana lub cofnięta do nadawcy. Wtedy kontrola celna przedłuży się o kilka dni.
Dowiedz się: Ile wynosi cło na produkty z Chin i kiedy należy je zapłacić?
Procedury celne mają na celu zweryfikować, czy towar nie narusza przepisów prawa krajowego i unijnego. Może to znacznie wydłużyć czas odprawy o kolejne dni, a także wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla adresata. Jeśli doszło do wykroczenia lub przestępstwa, konieczne jest wezwanie organów ścigania. Służby, po wykonaniu wszystkich procedur i postępowań, mają prawo do nałożenia grzywny albo nawet kary pozbawienia wolności. Każda sprawa traktowana jest indywidualnie, więc czas jej rozwiązywania jest zróżnicowany. Warto zaznaczyć, że każde państwo ma własne krajowe przepisy, do których trzeba się dostosować, wysyłając paczki za granicę.