EORI to indywidualny numer przedsiębiorcy niezbędny do handlu międzynarodowego. Bez tego numeru eksport i import towarów poza Unię Europejską są niemożliwe. EORI usprawnia procesy celne, służy do identyfikacji przedsiębiorcy oraz celów statystycznych.
Czym jest numer EORI?
EORI (z ang. Economic Operators Registration and Identification Number) to unikalny numer identyfikacyjny w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Jak podaje portal gov.pl, EORI musi posiadać każdy przedsiębiorca, który chce sprzedawać lub kupować towary spoza Unii Europejskiej.
Numer EORI to sekwencja:
- do 17 znaków w przypadku podmiotów krajowych: litery „PL”, numer NIP i pięć zer, np. PL123456789100000,
- 14 cyfr w przypadku podmiotów z krajów trzecich: litery „PL” i znak „Z” na końcu, np. PL1234567910000Z.
Numeru EORI nie musi posiadać osoba fizyczna, która sprowadza towary spoza UE dla celów prywatnych.
Jak sprawdzić numer EORI? Do tego służy wyszukiwarka EORI. Można tam odszukać i zweryfikować podmiot importujący różnego rodzaju artykuły, o ile zna się jego numer NIP. Weryfikacja EORI w takiej wyszukiwarce trwa dosłownie chwilę.
Zobacz też: Tranzyt – co to jest? Regularne, procedury i rodzaje
Do czego służy EORI?
Najprościej mówiąc, EORI służy do identyfikacji przedsiębiorców w kontaktach z organami celnymi na terytorium Unii Europejskiej. Co istotne, każdy przedsiębiorca może posiadać tylko jeden numer EORI.
Z tego identyfikatora korzystają m.in. firmy obsługujące zagraniczne przesyłki kurierskie. Jeśli organizują transport np. paczki do Anglii, która opuściła Unię Europejską, muszą mieć nadany i aktywny numer EORI (nie ma tego obowiązku w momencie nadania np. paczki do Hiszpanii). W przypadku braku EORI wysłane towary zatrzyma Urząd Celny, który będzie oczekiwał dostarczenia przez nadawcę wymaganych dokumentów. Każdy dzień zwłoki to dodatkowe koszty dla importera.
Zobacz również: Paczka w tranzycie – co to oznacza?
EORI pozwala ujednolicić i usprawnić procesy celne oraz handlowe Unii Europejskiej. Jako ważne narzędzie w gospodarce służy także celom statystycznym i szybkiej identyfikacji przedsiębiorców działających na skalę globalną.
Uzyskiwanie numeru identyfikacyjnego EORI
Wiesz już, co to jest EORI, ale, jak wygląda jego nadanie?
Proces odbywa się przez stronę PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych), a wniosek można wypełnić elektronicznie. W tym celu należy założyć konto i zdobyć ID SISC, czyli unikalny identyfikator. Przy wypełnianiu e-wniosku o nadanie numeru EORI niezbędne są dokumenty związane z prowadzeniem działalności, więc warto je przygotować.
Dowiedz się też: Dropshipping – jak zacząć sprzedaż internetową w takim modelu?
Wszystkie prośby o uzyskanie identyfikatora EORI trafiają do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (gdzie osobiście można dokonać rejestracji przedsiębiorstwa importującego). Weryfikacja wniosku o nadanie EORI trwa zaledwie kilka dni. Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentu przyznany numer trafia na konto użytkownika systemu PUESC.
Złożenie wniosku jest bezpłatne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w imieniu zainteresowanego podmiotu występuje jego pełnomocnik; wówczas konieczne jest uregulowanie opłaty skarbowej, która wynosi 17 zł.
Zobacz: Paczka z Chin do Polski – jak długo trzeba czekać na przesyłkę?